Der er danske indlændinge og danske udlændinge…
Arbejdspligten er en del af regeringens kontanthjælpsreform, der træder i kraft juli 2025
Arbejdspligten er egentlig målrettet indvandrere uden job. Hvis personen ikke lever op til opholds- og beskæftigelseskravet på 2,5 år, rammes han af arbejdspligten og skal stå til rådighed op til 37 timer om ugen til eksempelvis virksomhedspraktik eller job med løntilskud. Årsagen er, at de pågældende er født i udlandet efter 1968.
Flere politikere mener, at diplomatbørn skal undtages fra arbejdspligten.
Beskæftigelsesminister Ane Halsboe-Jørgensen (S) vil umiddelbart ikke undtage udlandsdanskere fra arbejdspligten, siger hun til Politiken :
” Jeg synes, at det er helt rimeligt, at hvis man bor en del af sit liv i et andet land og ikke betaler skat i Danmark, så har man heller ikke fuld adgang til danske ydelser, lyder svaret til avisen”.
Ane Halsboe-Jørgensen meddeler, at hun vil undersøge muligheden for, at internationalt adopterede børn kan undtages.
Organisationen Danes Worldwide vurderer, at flere hundrede tusinde danske statsborgere potentielt kan blive berørt af arbejdspligten.
Berlingske 12. marts 2025.
***
Socialrådgivernes fagforening følger området tæt og bringer nyheder om udviklingen i reglerne om arbejdspligten.