Terrorisme i Tyskland

Den  fremherskende  extremisme  er  islamisk

93,7  % af de de sager om terror, som statsanklageren i Tyskland efterforsker, er relateret til islamisme og udenlandsk relateret ekstremisme. Det fremgår af en svar fra den tyske regering til partiet AfD. (jfr. Nius )

I første halvdel af 2026 indledte den føderale rigsadvokat i alt 174 nye undersøgelser af forbrydelser relateret til terror eller ekstremisme. Dette fremgår af forbundsregeringens svar på et skriftligt spørgsmål fra AfD-parlamentsmedlem Martin Hess.

Flest sager er knyttet til islamisk terrorisme. 129 ud af de 174 sager.

I forhold til samme periode året før er der sket en massiv stigning i islamistisk terrorisme, skriver Nius.

link til Nius https://nius.de/kriminalitaet/terror-ermittlungen-2026-generalbundesanwalt-islamismus )

Kilde : Pittelkow og Jespersen, Den korte Avis 4. august 2026.

Dette indlæg blev udgivet i Adfærd, norm og kriminalitet, Forskning, Krig / Sikkerhed, seneste, Terror, Tyskland. Bogmærk permalinket.