Vold mod kristne og kirkelige organisationer er stigende i Europa
I 2025 konkluderede Organisationen for Sikkerhed og Samarbejde i Europa (OSCE) i en rapport, at angreb på kristne og kirkelige institutioner i Europa spænder fra “graffiti og hærværk til trusler, fysiske overfald og mord” og risikerer at underminere “den generelle fred, sikkerhed og stabilitet”, men at de som regel “nedtones, underrapporteres eller overses af politiske årsager” og behandles mindre alvorligt end andre hadforbrydelser.
Observatory on Intolerance and Discrimination against Christians in Europe (OIDAC)er en kristen ngo med hovedsæde i Wien. Organisationen registrerede i maj 37 hadforbrydelser mod kristne og kirker i 11 europæiske lande, herunder 13 brandattentater. Det er det højeste antal på en måned i år.
Angreb “på baggrund af venstreekstremistiske eller anarkistiske holdninger er et tilbagevendende mønster i dele af Europa”, siger Anja Tang, administrerende direktør ved OIDAC. “Kristne, kirker eller kirkelige organisationer, der offentligt forbindes med kritik af abort eller kønsideologi og til tider også med en synlig pro-israelsk holdning er særligt udsatte mål,” siger hun.
Flere andre organisationer advarer ligeledes om et stadig mere fjendtligt miljø. Europæisk Center for Lov og Retfærdighed (ECLJ), en kristen ngo med sæde i Strasbourg, som yder juridisk bistand til fremme af religionsfriheden, taler om en “bekymrende stigning i antikristen intolerance” de seneste år.
I 2024 dokumenterede OIDAC 19 angreb i Europa med et eksplicit venstreekstremistisk motiv, og en foreløbig analyse for 2025 viser en stigning i antallet af voldelige angreb fra venstrefløjen, fortæller Anja Tang.
Vold mod kristne ignoreres
I 2023 registrerede organisationen Europæisk Center for Lov og Retfærdighed (ECLJ) i alt 2444 hadforbrydelser rettet mod kristne i Europa. De tre lande med flest angreb på kirker og kristne er Frankrig (950 registrerede tilfælde), Storbritannien (702 tilfælde) og Tyskland (277 tilfælde). Det skriver organisationen i sin seneste rapport “Kristenfobi og antikristent had i Europa” fra 2025. I Frankrig var 90 procent af tilfældene rettet mod kirker og kirkegårde.
kilde : Tobias Stern Johansen: Angreb på kristne og kirker tager til i Europa. Kristeligt Dagblad 02.07.2026