Gener, kultur og de glemte hormoner

lille uddrag

Evolutionsbiolog Eske Willerslev : »Når man lever i isolation, udvikler man sig genetisk i en bestemt retning, og man udvikler sig også generelt i en anden retning end dem, der lever i isolation et andet sted,« siger han:
»Det samme gælder, når du møder andre mennesker. Hvis to forskellige mennesker får børn, udvikler generne sig, og man udvikler sig også kulturelt.«

»Det er bare, fordi det er de samme processer, altså isolation og mødet med andre, der påvirker dna og ens kultur. Men generne er ikke dem, der bestemmer, hvordan en kultur udvikler sig,« siger han.
Racebegrebet er dødt

»Racebegrebet er dødt. Det eksisterer ikke mere. Det er ikke kun et spørgsmål om, hvor man står politisk, det er også videnskabeligt dødt,« siger han.

»Hvis du tager afrikanere, er der større genetisk forskel på forskellige grupper i Afrika inden for Afrika, end der er mellem asiater og europæere. Begrebet er simpelthen ikke meningsfyldt at bruge mere.«

Populationer
I dag taler man ifølge Eske Willerslev i stedet om populationer af mennesker, der hovedsageligt lever i bestemte geografiske områder, som et mere fintmasket begreb.
Der er dog nogle forskelle mellem forskellige populationer.

kilde: Anne Meisner Synnestvedt og Kasper Fast: Pludselig dukkede Eske Willerslevs forskning op i en debat om danskhed, blod og gener. Men konklusionen er helt forkert, siger han.18. apr. Berlingske.dk

***

Kirsten Damgaard, kulturpsykolog : Mennesket har 7-9 medfødte grundfølelser, afhængig af hvilke forskere man spørger. Psykologer opererer også med 4-5 personlighedsmodeller, der antages at være medfødt. Temperament er der enighed om er medfødt. For øjeblikket diskuteres om og hvorledes et højere testoteronniveau hos visse populationers mænd (Mellemøsten fx) har indflydelse på adfærd og moraldannelse.

Professor emeritus i udviklingspsykologi Helmuth Nyborg forsker i populationer.

Dette indlæg blev udgivet i Adfærd, norm og kriminalitet, Forskning, Psykologi, Race, seneste, Willerslev, Eske. Bogmærk permalinket.