Ulovligt skolefravær er mest udbredt blandt udsatte familier
47 procent af de familier, der må vinke farvel til børnepengene har ikke-vestlig indvandrerbaggrund.
Modtræk overfor genopdragelsesrejser
Rasmus Kjeldahl,Direktør for Børns Vilkår, peger på, at muligheden for at trække familier i børnepenge er lavet som et udlændingepolitisk udspil for blandt andet at forhindre såkaldte genopdragelsesrejser. “Om det har forhindret genopdrag-elsesrejser, ved jeg ikke”.
Problemet er komplekst
Forkvinde i Socialrådgiverforeningen Signe Færch: “Tanken om, at det skulle hjælpe at tage penge fra forældre, er i min optik håbløs. Det er en lovgivning lavet i en tid, hvor man ikke havde forståelsen for kompleksiteten i skolefravær.”
Nina Thomsen, Mødrehjælpen : “I mange familier står ulovligt skolefravær ikke alene, men følges af andre udfordringer som mistrivsel. At straffe de familier økonomisk er at give endnu en udfordring, der kan få korthuset til helt at vælte,” siger hun.
Forældre kan miste børnechecken, hvis deres børn har over 15 procent ulovligt fravær i et kvartal.
ovenstående er et lille uddrag