Akademisk frihed handler om mere end blot retten til at vælge forskningsområder eller undervisningsmetoder
Christina Egelund, uddannelses- og forskningsminister
Det handler om et fundamentalt princip: at viden søges og formidles uden indblanding fra politiske eller økonomiske interesser.
At forskere kan stille spørgsmål, også ubehagelige eller kontroversielle, uden at frygte repressalier.
At universiteternes rum er åbne for fri debat, hvor ideer mødes, udfordres og udvikles.
Når den frihed undergraves, svækkes hele samfundets evne til at træffe informerede beslutninger og forstå kompleksiteten i vores verden.
Vi skal heller ikke acceptere, at frygt for chikane og trusler afholder vores forskere og undervisere fra at beskæftige sig med særligt følsomme forskningsemner.
Presset på universiteterne kommer ikke kun udefra
En undersøgelse fra Dansk Magisterforening viste for nylig, at 20 procent af underviserne på de danske universiteter ligger under for selvcensur – netop af frygt for chikane og trusler. Det fremgår ikke af undersøgelsen, hvilke emner underviserne afholder sig fra, men Dansk Magisterforening peger på »køn, klima og geopolitik«. Desuden føler kun 27 procent af underviserne sig godt klædt på af universitetet til at sikre forskningsfriheden ved eksternt finansierede forskningsprojekter.
Vi har også set studerende kræve bestemte oplægsholdere, materialer eller begreber fjernet fra undervisningen. For eksempel mødte en lektor i biologi på Københavns Universitet kritik fra en række studerende for at bruge statistik baseret på biologiske køn i sin undervisning.
Sidste år så vi også studerende besætte Københavns Universitet med krav om akademisk boykot af Israel som følge af krigen i Gaza. Heldigvis holdt universiteterne stand og insisterede på deres grundlæggende opgave; at uddanne og bedrive forskning og ikke indtage politiske holdninger.
***
Kirsten Damgaard,redaktør: For nogle år siden blev en lektor af marrokansk afstamning på København Universitet truet og slået af unge muslimer, fordi han som ikke-muslim havde reciteret den islamiske trosbekendelse for sine studerende som et led i undervisningen.