Svensk kommission vil have stop for internationale adoptioner
Den svenske stat bør anerkende krænkelser af menneskerettigheder og undskylde til adopterede, mener udreder.
“Der har været uregelmæssigheder i de internationale adoptioner til Sverige”, siger regeringens undersøger, Anna Singer der er professor i civilret på Uppsala Universitet, ifølge SVT. “Der er forekommet alt fra handel med børn til udokumenteret samtykke fra børnenes værger”, udtaler Singer ifølge nyhedsbureauet TT.
Området bør afvikles gradvist, og kontrollen over landegrænser skal styrkes, lyder anbefalingen. Regeringen vil nu se på konklusionerne i samarbejde med interesseorganisationer og myndigheder.
En undersøgelse fra Dagens Nyheter fandt i 2021 eksempler på stjålne børn i Chile og Colombia. Tusindvis af børn blev adopteret med forfalsket baggrundsinformation, skrev det svenske medie.
Ifølge TT stod Adoptionscentrum – den største svenske formidler – for 36 adoptioner til Sverige i 2024. Rekordåret var 1985, hvor tallet var over 900.
Singer ser ikke, at Sverige kan garantere, at der ikke er uregelmæssigheder hos de lande, som man samarbejder med.
I Danmark er alle nye internationale adoptioner sat på pause.
kilde: Kristeligt Dagblad via Ritzau 02.06.25